Αθλητικά
Γραμματοσειρά

Στην Καλαμάτα η ομόνυμη ομάδα και ο Πανηλειακός ήρθαν ισόπαλοι 0-0...

με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι στο 72′ με τον Ρονκάτο και τον Πανηλειακό να χάνει ευκαιρία με τον Λεβέντη στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι του Νότου ανάμεσα στην Καλαμάτα και τον Πανηλειακό που ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0), σε αγώνα για την 13η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Από έναν βαθμό έβαλαν στο σακούλι τους Καλαμάτα και Πανηλειακός σε ένα παιχνίδι που καθυστέρησε να ξεκινήσει λόγω βλάβης που υπήρξε στο πούλμαν με συνέπεια να έρθει άλλο πούλμαν από την Καλαμάτα για να μεταφέρει την αποστολή των «ερυθρολεύκων» στο «Σταύρος Παπαδόπουλος».

Στα του αγώνα το πρώτο μέρος κύλησε δίχως την μεγάλη φάση και με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες. Ο Πανηλειακός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο 30΄, με την κεφαλιά του Ντάνκουα μετά από εκτέλεση κόρνερ να καταλήγει άουτ. Η απάντηση από πλευράς Καλαμάτας ήρθε στο 36΄ με το πλασέ του Σαραντόπουλου που πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Καλογερόπουλου με το υπάρχον αποτέλεσμα να διατηρείται ως έχει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο β΄ ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν από μια ευκαιρία στα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να μπορέσουν να την μετουσιώσουν σε γκολ. Στο 47΄ το σουτ του Ντάνκουα για λογαριασμό των «ερυθρολεύκων» μπλόκαρε εύκολα ο Γκόμες. Η απάντηση από πλευράς «Μαύρης Θύελλας» ήρθε στο 54΄ με το σουτ του Σαραντόπουλου να αποκρούεται σωτήρια από τον Καπετανάκη. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην υπάρχει κάποια καλή στιγμή στο ματς.

Όλα αυτά μέχρι το 72΄ όταν η ομάδα των Έλβιο Μάνα και Τάκη Δρούγα έφτασε κοντά στο να κάνει το 1-0, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Ρονκάτο αντί για τα δίχτυα του Καπετανάκη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Πανηλειακού. Ο Πανηλειακός από την πλευρά του θα μπορούσε να είχε γίνει επικίνδυνος στις καθυστερήσεις, ο Καλογερόπουλος όμως πρόλαβε να κόψει την τελευταία στιγμή τον Λεβέντη, προτού αυτός γίνει απειλητικός για την εστία του Γκόμες με το υπάρχον σκορ να παράμενει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Έλβιο Μάνα – Τάκης Δρούγας): Γκόμεζ, Παπουτσογιαννόπουλος, Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Καντούτσης, Ν. Νικολόπουλος (84' Νινιός), Σαραντόπουλος (88' Μερκούρης), Ζαχαρόπουλος, Ρονκάτο, Τσουλάκος (72' Γκασούκας), Αθανασόπουλος.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γιώργος Κούτσης): Καπετανάκης, Νιφορόπουλος, Λεβέντης (90+3' λ.τρ.), Μπουρνέλης, Κολόκας, Σούλης, Ντάνκουα (87' Χατζηστάμου), Γκοτσούλιας, Κρεββατάς, Μπουρλάκης (81' Σέχου), Νικολόπουλος